czy-używać-tagów

Kategorie vs tagi – jaka jest między nimi różnica?

Pomysł na napisanie tego artykułu przyszedł z obserwacji dnia codziennego. Z uwagi, że blogi przeglądam często, to prawie codziennie widzę, że rozróżnienie pomiędzy kategoriami a tagami sprawia pewien kłopot (zwłaszcza początkującym bloggerom). Właściwe stosowanie kategorii i tagów nie tylko sprawia, że Twoja strona jest bardziej czytelna dla robotów wyszukiwarek, ale przede wszystkim dla użytkownika. Daje mu to możliwość precyzyjnej nawigacji, dzięki czemu nie musi przeglądać wszystkich postów, aby znaleźć to czego szuka. Dlatego też w tym poście postaram się przybliżyć Tobie różnice pomiędzy kategoriami i tagami oraz w miarę dokładnie opisać w jaki sposób należy je stosować. Sprawdź nasz blog marketingowy.

Czym są kategorie ?

 • Kategorie są wykorzystywane do grupowania Twoich wpisów w pewną logiczną całość. Opisują to czego Twój artykuł tak na prawdę dotyczy.
 • Kategorie są hierarchiczne – do kategorii ogólnej możesz dodać podkategorie.
 • Każdy post powinieneś przypisać do określonej kategorii, w przeciwnym wypadku zostanie automatycznie przypisany do “Bez kategorii”, która tak na prawdę nie mówi Twojemu odbiorcy nic a nic.
 • Możesz tworzyć dowolną ilość kategorii i podkategorii na swojej stronie – dzięki temu informacje zawarte n aTwojej stronie będą przejrzyste. Subkategorie nie są obowiązkowe – możesz je tworzyć, możesz ich nie tworzyć – decyzja należy do Ciebie.
 • Czasami dodawanie wpisu do kilku kategorii może sprawić, że Twój artykuł będzie bardziej przyjazny wyszukiwarkom. Z drugiej strony powinieneś pamiętać, że te kategorie muszą być ze sobą w jakiś sposób powiązane.
 • Sprawdź portal o medycynie
 • Kategorie mogą być długie, jeśli chcesz nadać swojemu blogowi bardziej personalny aspekt możesz zatytułować kategorię “mój kot w akcji”, jeśli chcesz zadbać o aspekt SEO lepsze będzie “zabawny kot” lub “zabawne koty”. Ostatnia metoda jest bardziej precyzyjna. To co zrobisz zależy tylko od Ciebie – w końcu kto ma wiedzieć lepiej jak powinien wyglądać Twój blog niż Ty sam? Sprawdź również portal marketingowy.

 Czym są tagi ?

 • W uproszczeniu tagi są słowami kluczowymi, którymi mógłbyś opisać treść swoich wpisów. Np jeśli kategoria to “Zwierzęta”, tagami mogą być “Psy”, “Koty” etc.
 • Tagi są opcjonalne. Nie musisz ich używać na swojej stronie (kategorie są wskazane).
 • Możesz dodać dowolną ilość tagów do opisania jednego artykułu, ale zwracaj uwagę na to żeby odzwierciedlały to o czym jest dany wpis.
 • Tagi są krótkie. Nie powinny mieć więcej niż 2-3 słowa. Tagi powinny również być powiązane z merytorycznie z zawartością artkułu – dzięki temu wyszukiwarki będą mogły łatwiej znaleźć treść na Twojej stronie. strona o endokrynologii

Kategorie vs Tagi – podsumowanie:

Zarówno kategorie jak i tagi są bardzo przydatnymi elementami, z których warto korzystać na stronie. Trzeba robić to jednak z głową. Staraj się wykorzystywać kategorie jako ogólny rodzaj grupowania wpisów, tagów natomiast używaj do bardziej szczegółowych określeń.

Pamiętaj też o tym żeby nie nadużywać tagów – wykorzystuj je tylko do opisywania treści na Twojej stronie. Staraj się, aby tagi były wykorzystywane wielokrotnie – nie twórz osobnego tagu tylko dla jednego wpisu, lepiej spraw, aby się pokrywały. forum seo

Kategorie i tagi to dwie oddzielne rzeczy – nie nadawaj takich samych nazw jednym i drugim, zamiast tego zastanów się jak sprawić żeby wzajemnie się uzupełniały.

Jeśli zastosujesz się do tych wskazówek Twoja strona stanie się na pewno o wiele bardziej przyjazna zarówno dla czytelników jak i wyszukiwarek. blog finansowy

Mam nadzieję, że opisałem temat w miarę dokładnie. Jeśli coś jest dla Ciebie niejasne lub chciałbyś coś od siebie dodać – napisz o tym w komentarzu

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>